III KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI w GOŁDAPI, edycja „NIEPOKORNE”

Wczorajszy (01.08.2024 r.) Koncert  Niepodległości zamknął 2-dniowy cykl koncertów przygotowanych wspólnie przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Dom Kultury w Gołdapi.
Trzecia gołdapska edycja Koncert Niepodległości dedykowana była czynowi niepodległościowemu polskich kobiet. Wartka aktorska narracja prowadzona Roberta Czebotara poprowadziła nas przez dziesięć wieków historii Polski ukazując postaci narodowych bohaterek od księżny Dobrawy, żony Mieszka I poczynając, a na Annie Walentynowicz współtwórcy Wolnych Związków Zawodowych oraz NSZZ „Solidarność”, która podczas Stanu Wojennego została internowana wraz z innymi działaczkami Solidarności  ośrodku odosobnienia dla kobiet w Gołdapi. Spektakl otworzyła współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017), która powstała do średniowiecznego, łacińskiego tekstu kronikarza Anonima, tzw. Galla. Chwilę później, za sprawą pieśni Pożegnanie (XVI- XVII w.) publiczność przeniosła się w czasy tzw. „złotego wieku” w historii Polski. wojen polsko-tureckich. Opowieści o XIX wieku, okresie wielkich nadziei wiązanych z Napoleonem oraz tragedii powstań narodowych, towarzyszyły utwory Bywaj dziewczę zdrowa (1830), Biała chorągiewka (1830). Wydarzenia pierwszej wojny ukazane zostały przez pryzmat piosenek żołnierskich – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Moja mała dziewczynko z AK (1944), była narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Przypomniana została zapomniana dziś piosenka Trzynastego grudnia (1981), śpiewana przez kobiety internowane na więzieniu na Olszynce Grochowskiej oraz w Gołdapi. Koncert Niepodległości zwieńczyła tytułowa kompozycja współczesna – Niepokorne (2017). Na zakończenie tego niezwykłego wydarzenia artyści wspólnie z publicznością odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Koncert Niepodległości to wydarzenie realizowane od 16 lat w Polsce i za granicą. Jego liderką jest Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, kompozytorka (śpiew) która wystąpiła wraz z Tomaszem Bacajewskim (śpiew). Artystom na scenie towarzyszyła orkiestra Koncertu Niepodległości w składzie Anna Suda (instrumenty elektroniczne), Marek Tarnowski (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Damian Szajkowski (perkusja), Siergiej Wowkotrub (I skrzypce), Cezary Gójski (II skrzypce), Przemysław Ćwiek (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela). Scenariusz i reżyseria Koncertu Niepodległości Jacek „Wiejski” Górski.

W Koncercie Niepodległości  uczestniczyli Burmistrz Gołdapi Konrad Kazaniecki, Starosta Gołdapski Krzysztof Kazaniecki oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Gołdapi i Przewodniczący Starostwa Powiatowego wraz z Radnymi.

Po zakończeniu koncertu dla wszystkich uczestników zostały przekazane płyty z Koncertu Niepodległości „Niepokorne”.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym niezwykłym patriotycznym wydarzeniu.