40. rocznica stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w Kinie Kultura został wyświetlony film „Opowieści gołdapskiego lasu”. W lekcji historii w kinie uczestniczyli uczniowie gołdapskich szkół podstawowych i średnich. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli dokumentację związaną z naszą lokalną historią z okresu wprowadzenia stanu wojennego. Od 6 stycznia do 16 lipca 1982 roku w byłym ośrodku Radiokomitetu przetrzymywano 750 kobiet: działaczek związkowych, dziennikarek, aktorek, pracownic struktur Solidarności i wiele zupełnie przypadkowych osób. Przez kilka miesięcy kobiety nie opuszczały pawilonów w których były przetrzymywane. Zostały utrudnione im kontakty z rodzinami. W filmie przedstawione zostały opowieści i zwierzenia kilkunastu kobiet oraz księdza, które stanowią trzon dokumentalnego zapisu.

Młodzież obejrzała również wystawę w holu Kina Kultura pt. „Kobiety internowane. Gołdap 1982”. Film oraz wystawa została udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. 

Film oraz wystawę obejrzało 257 uczniów. 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy planszowej pt. „Kobiety internowane. Gołdap 1982”,  która  będzie dostępna w holu Kina Kultura od 2 do 30 grudnia 2021 r. w dni powszednie w godz. 8.00 – 16.00 oraz w godzinach pracy Kina Kultura.

Ostatnio dodane

Udostępnij wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
E-mail
Share on print
Drukuj