Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

#Pamiętamy po raz jedenasty

1 marca 2022 r. przy Pomniku Niepodległości w Gołdapi o 12:00 rozpoczną się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie hymn i podniesienie flagi państwowej, Apel Pamięci, salwa honorowa i składanie wieńców.

W godz. 12:00-15:00 dla mieszkańców znicze dostępne będą nieodpłatnie w namiocie przy Pomniku Niepodległości.

Z tej okazji 1 marca br. o 11:00 zachęcamy do obejrzenia online filmu „Żołnierze wyklęci przez komunistów – Historia dla Ciebie odc. 35”, który udostępniony został przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dostępny na stronach: www.bpgoldap.pl, facebooku Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

W sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbędzie się filmowa edycja Koncertu Niepodległości „Leśni”- online, która poprzedzona zostanie spotkaniem z jego twórcami. 

Od 1 do 31 marca 2022 r.  przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Gołdapi przygotowana zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” – udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Ostatnio dodane

Udostępnij wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
E-mail
Share on print
Drukuj