Obława Augustowska

Dom Kultury w Gołdapi zaprasza 11 lipca 2022 r. o 17:00 do Galerii K2 na otwarcie wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”. Wystawę otworzy Bartosz Gralicki – historyk i kurator wystawy, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.
Wystawa opiera się na kolekcji zdjęć portretowych osób zamordowanych przez Sowietów w wyniku Obławy Augustowskiej. Fotografie – nawet jeśli są zniszczone lub w niskiej jakości – stanowią dziś  jedyny nośnik, dzięki któremu wizerunki ofiar zachowały się do naszych czasów. Dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji wystawa Instytutu Pileckiego przywraca naszej pamięci prawdziwe oblicza tych osób. Twarze ofiar rozświetlają mrok niepamięci i zapomnienia, na które chcieli skazać ich komunistyczni oprawcy. Stając z zamordowanymi twarzą w twarz, dostrzegamy rozmiar straty i skalę zbrodni, która przerwała życiorysy odważnych młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość.
Wystawa miała swoją premierę 13 października 2021 r. na terenie tzw. „Domu Turka” w Augustowie – dawnej siedziby NKWD i UB. Instytut Pileckiego wykupił budynek z rąk prywatnych i tworzy w tym miejscu Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Wystawa została również nominowana do nagrody „Projekt Roku 2021” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii „Impakt Społeczny”.

Ostatnio dodane

Udostępnij wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
E-mail
Share on print
Drukuj