Projekt „Swipe Up” zrealizowany

Projekt „Swipe Up” w Belgii w ramach programu ERASMUS+ zrealizowany.
W dniach 02–11.04.2022r. Teatr Ognia FLASH ZONE  z Domu Kultury w Gołdapi realizował projekt trójstronny z Węgrami i Belgami.
30 młodych ludzi z trzech krajów (Belgii, Polski i Węgier) wzięło udział w tej wymianie młodzieży. „Swipe Up” miało na celu zgromadzenie młodzieży wokół tematu mediów społecznościowych oraz wszystkich wyzwań i możliwości, jakie wiążą się z mediami społecznościowymi. Tematy takie jak cyberprzemoc, kultura animowania, wizerunek ciała, moc memów, połączenia online, były poruszane podczas 5-dniowej wymiany młodzieży. Tematy te były eksplorowane za pomocą sztuki teatralnej. Oprócz działań w temacie projektu postawiliśmy na spotkania w prawdziwym życiu i wzajemne poznawanie się.

Jako grupa z Polski podczas wyjazdu do Belgii przeprowadziliśmy warsztaty gry światłem i ogniem i pokazaliśmy w jaki sposób wykorzystać nasze umiejętności w social mediach: Facebook, Tweeter itp. Przekonaliśmy się, że poprzez social media przekazujemy tylko to, co i w jaki sposób chcemy pokazać. To komunikacja manipulowana poprzez brak kontaktu osobistego. Takie wybiórcze informacje „sprzedawane” przez Internet mogą być kłamstwem lub być koloryzowanie. U nas poprzez grę światłem, długie naświetlanie aparatem pokazujemy coś, co w rzeczywistości nie istnieje, a przez efekty i możliwości sprzętu możemy pokazywać to, czego oko ludzkie nie jest w stanie zobaczyć. Poprzez zdjęcia możemy pokazywać dobre i złe strony. W taki sposób tworzymy irracjonalną rzeczywistość. Opisując to jeszcze odpowiednimi słowami uzyskujemy pożądany efekt – nie zawsze prawdziwy, ale przez nas oczekiwany. Zamieszczamy materiał w Internecie i rozpowszechniamy go. Jest on promowany przez laikowanie i udostępnianie.

Uczestnictwo w tym projekcie to nie tylko praca ale i zabawa. Zwiedziliśmy miejscowości Poppering i Ypris.
Wieczory spędzone na wspólnych grach i zabawach integracyjnych bardzo zbliżyły uczestników projektu, a wieczory kultur przybliżyły nam kraje uczestniczące w nim. I to, co nam sprawiło dużą frajdę: zatańczenie „Belgijki” w Belgii z Belgami.

 

Ostatnio dodane

Udostępnij wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
E-mail
Share on print
Drukuj