Spotkanie MKF 8 grudnia 2021 r.

W dniu 08.12.2021 r. o godz. 17.00 gościem widzów Kina Kultura w Gołdapi będzie Małgorzata Lewińska – aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, znana między innymi z seriali – „Lokatorzy”, „Sąsiedzi”, ”M jak miłość”, ale także z produkcji filmowych – np. „Dzieci i ryby”, „Przedwiośnie”, czy „Futro z misia”. Spotkanie autorskie z aktorką poprowadzi dziennikarz i publicysta Marcin Michrowski współpracujący obecnie z redakcją porannego programu TVP „Pytanie na śniadanie”.
Po spotkaniu autorskim, o godzinie 18.30 w ramach Małomiasteczkowego Klubu Filmowego zaprezentowany zostanie film Pablo Larraina pt. „Spenser”.
„Każdy twórca, który chce zmierzyć się z pokazaniem na ekranie księżnej Diany, musi wziąć pod uwagę, że to postać otaczana pełnym emocji kultem. Nie bez powodu nazywana była „królową ludzkich serc”. Analizie jej fenomenu poświęcono setki artykułów i książek. Dostrzegano w niej nową wersję baśni o Kopciuszku, często zwracano uwagę także na kwestie klasowe, bo choć Diana pochodziła z arystokratycznej rodziny, widziano w jej postępowaniu sprzeciw wobec reguł wyniosłości i uczuciowego dystansu.
Reżyser filmu „Spencer” Pablo Larraín („Jackie”, „Ema”) postanowił nie oddzielać mitu Diany od jej życia. Chciał stworzyć wizję kobiety pod wielką, miażdżącą presją. – Nie jest naszym celem dokładnie wyjaśniać, kim była Diana, ani odpowiadać na pytania dotyczące jej życia – mówił w wywiadzie dla „IndieWire”. – Fabularyzujemy w oparciu o to, co naszym zdaniem mogło się wydarzyć. Rolę Diany zaproponował trzydziestolatce Kristen Stewart (saga „Zmierzch”, „Sils Maria”). Aktorka, która znała dokonania Larraína i też była zaintrygowana postacią księżnej, zgodziła się bez wahania. Jak wyznała, nigdy nie czuła się tak piękna i tak wysoka, jak wówczas, gdy wcielała się w Dianę. Doskonały występ Stewart doceniono po obu stronach Atlantyku. W recenzjach filmu, wyświetlanego na kilku festiwalach, regularnie powtarza się opinia, że trudno dziś wskazać pewniejszą od niej faworytkę Oscarowych nominacji.
W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót…”
Serdecznie zapraszamy!
Działalność Małomiasteczkowego Klubu Filmowego została dofinansowana przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej.

Ostatnio dodane

Udostępnij wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
E-mail
Share on print
Drukuj