Dożynki Gminne – występy zespołów i solistów

W najbliższą niedzielę 21 sierpnia zapraszamy na Dożynki Gminne. Początek godz. 12.00 na Promenadzie Zdrojowej w Gołdapi. Wystąpią zespoły i soliści:

Zespół Pieśni Ludowej „Szuwarki” – młodzieżowy zespół śpiewaczy ze Świetlicy Gminnej w Wiżajnach. Zespół w 2016 roku założył młody (ur. w 2000 r.), miejscowy śpiewak Damian Balcer. Zespół obecnie składa się z 20 osób (w wieku 9-22 lat). Grupa wykonuje pieśni typowe dla północnej Suwalszczyzny, w dawnej lokalnej manierze wykonawczej. Są to między innymi pieśni sieroce, pasterskie czy zalotne. Większość repertuaru grupa śpiewa z towarzystwem tzw. wtóru, czyli dwugłosu funkcjonującego na pograniczu polsko-litewskim. „Szuwarki” to następcy dawniej istniejącego w Wiżajnach (wielokrotnie nagradzanego na ogólnopolskich festiwalach) zespołu młodzieżowego – „Młode Jezioranki”, założonego w 1991 r. i prowadzonego 25 lat przez lokalną mistrzynię tradycyjnego śpiewu, laureatkę Nagrody Kolberga i kilkukrotną laureatkę kazimierskich festiwali – Annę Andruszkiewicz (ur. w 1923 r.).

Zespół śpiewaczy ,,Jezioranki” – również ze Świetlicy Gminnej w Wiżajnach. Zespół tradycyjnej muzyki ludowej ,,Jezioranki” powstał w 1986 r. i jest jednym z najstarszych zespołów śpiewaczych w naszym regionie – tworzą go wyłącznie amatorzy z miłości do kultury, muzyki ludowej i z pasji kultywowania tradycji przodków naszego regionu. Zespół obecnie składa się z 10 osób. Zespół wykonuje lokalne pieśni z północno-zachodniej Suwalszczyzny, odtwarzając głównie pieśni obrzędowe, doroczne i rodzinne z zachowaniem dawnych lokalnych tradycji śpiewaczych. Zespół „Jezioranki” to przede wszystkim ludzie, którzy wkładają całe swoje serce w kontynuację tradycji kultury ludowej na swoim terenie. Zespół „Jezioranki” pięciokrotnie reprezentował województwo suwalskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Polski Zespół Pieśni Ziemi Kiejdańskiej „Issa” – jedyny polski zespół na Żmudzi litewskiej. Założony w 1998 roku. Założycielką, prezesem i stałą opiekunką zespołu jest Irena Duchowska. Troska o zespół spoczywa na barkach Stowarzyszenia Polaków Kiejdan. Pierwszym kierownikiem muzycznym zespołu była nauczycielka muzyki w Akademskiej Szkole Średniej Violeta Glembockaite. Później znany kompozytor Vaclovas Šablevičius, Zenonas Bernadišius, Aušra Kazlauskiene i inni. Od roku 2004 zespołem opiekuje się Waleria Wansewicz. Zespół „Issa” istnieje wyłącznie dzięki zaangażowaniu i ofiarności kierowniczki i członkiń, nigdy nikt nie finansował pracy kierownika zespołu, stale brakowało pomieszczenia na próby. Zespół śpiewa piosenki regionu Lauda.

Gołdapski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który rozpoczął działalność w 2010 r. Celem Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest:

  • Zagospodarowanie wolnego czasu osobom w wieku 50+
  • Zachowanie i zwiększenie sprawności intelektualnej, fizycznej i psychicznej członków
  • Aktywizacja osób starszych
  • Stworzenie warunków do realizacji pasji
  • Integracja osób w wieku 50+

Dzięki Uniwersytetowi Trzeciego Wieku:

  • Nawiązujemy nowe znajomości
  • Realizujemy swoje pasje uczestnicząc w zajęciach sekcji
  • Poznajemy piękno naszego kraju i nie tylko – poprzez organizację wycieczek
  • Korzystamy z dobrodziejstw kultury – wyjeżdżamy do teatru, opery, kina, itp.
  • Bierzemy aktywny udział w życiu naszego środowiska lokalnego (Dożynki, Święto Niepodległości, itd.)

„Zapraszamy do nas, bo na nudy nie ma lepszego leku niż Uniwersytet Trzeciego Wieku”.

Podczas Dożynek wystąpią także uczestnicy pracowni wokalnej Domu Kultury w Gołdapi którą prowadzi instruktor Pani Katarzyna Boruc.

Serdecznie zapraszamy na koncerty zespołów Baby Full o godz. 18.00 oraz Bayer Full o godz. 19.00.

Baby Full – Nikola, Damian i Sebastian Świerzyńscy to rodzeństwo znane z występów w formacji Bayer Full. 19 grudnia 2016 r. podjęli decyzję, że założą własny zespół o nazwie Baby Full. Nie jest to jednak rozłam w grupie Bayer Full. – „Postanowiliśmy odciąć tzw. pępowinę i spróbować muzycznych sił na własną rękę. Oczywiście, nie zaprzestaniemy współpracy z Bayer Full. To nasz rodzimy zespół i w miarę możliwości nadal będziemy się starać śpiewać z tatą. Jeden zespół z drugim to nie konkurencja a wspaniała współpraca” – zdradza Nikola. Okazuje się, że głównym pomysłodawcą założenia nowego zespołu jest sam Sławomir Świerzyński. – „Razem z chłopakami od jakiegoś czasu się nad tym zastanawialiśmy, ale brakowało nam pewności i to właśnie tata nas zmotywował do działania” – mówi Nikola. Dotychczas zespół wykonywał muzykę biesiadną, natomiast teraz chcieliby zaproponować coś innego, nowego. Muzyka disco polo w rytmach latino/dance to coś, co z pewnością przypadnie słuchaczom do gustu – mówią jednym głosem. Menagerem zespołu jest Sławomir Świerzyński, a koncertami jak w Bayer Full zajmuje się Renata Świerzyńska.

Bayer Full – najstarszy i jeden z najpopularniejszych zespołów disco polo, prawdziwa żywa legenda i ikona tej muzyki. Obecny na rynku nieprzerwanie od 1984 roku, kiedy to powołał go do życia lider i wokalista Sławomir Świerzyński. Bayer Full jest jedną z najbardziej – wręcz odruchowo – kojarzonych z hasłem disco polo, grup. Z kolei hasło Bayer Full od razu przywodzi na myśl ich największe hity: Blondyneczka, Wspaniała Matko, Majteczki w kropeczki, Wszyscy Polacy to jedna rodzina, Moja muzyka, Serca dwa. Wylansowali ich znacznie więcej, bowiem do tej pory zespół wydał 21 autorskich płyt, które sprzedały się w nakładzie 17,5 mln egzemplarzy! w Polsce. Dla Bayer Full i tak najbardziej liczyło się tworzenie własnej muzyki. Co ciekawe jej odbiorców Sławek znalazł aż w odległych Chinach, gdzie koncertuje z wielkim powodzeniem. To właśnie w Państwie Środka Bayer Full święcił kolejne triumfy. Azjaci pokochali Polaków, jak się okazało, z wzajemnością. Grupa nagrała nawet swoje największe przeboje w języku chińskim.